מגייסים עובדים?
עמוד הבית > בלוג > כללי > כן סטארטאפ או לא סטארטאפ?

כן סטארטאפ או לא סטארטאפ?

לא קל להיות הטוב בתחומך. לקום כל בוקר ולהוציא מעצמך את הכי טוב שאפשר..

לקחנו את הכאב ראש הכי גדול של כל הייטקיסט ופרסנו אותו דק דק כמו בסופר. מה שנשאר לכם זה רק לבחור!

לא קל להיות הטוב בתחומך. לקום כל בוקר ולהוציא מעצמך את הכי טוב שאפשר, ומחר לעשות את אותו דבר בדיוק – רק קצת יותר טוב מאתמול. אבל היי, זו הבעיה הפחות גדולה שלכם. כי אם אתם באמת טובים במה שאתם עושים, יש לכם בעיה אחרת: כל האפשרויות אצלכם ביד. ואפשרויות, כידוע, זה כאב ראש.

הכאב ראש הזה הוא המציאות של כל הייטקיסט עוד מתקופת הלימודים, ולאורך חלק משמעותי מהקריירה, והוא מתחיל בשאלה האם לבחור באפשרות של חברה גדולה עם מאות עובדים, לרבות שכר, תנאים, יציבות ומסגרת מקצועית, או ללכת על סטארטאפ עם מסלול משמעותי שבו אתם לוקחים חלק מרכזי, אבל גם סיכון מסוים.

אנחנו רוצים לעזור לכם לקבל את ההחלטה הזו בצורה שהכי נכונה לכם, ולכן פרסנו עבורכם את כל השיקולים על הנייר. רושמים?

כן סטארטאפ או לא סטארטאפ?

ברור שסטארטאפ!

לפני שנדבר על למה כדאי סטארטאפ, הבהרה קטנה: כשמדברים על סטארטאפ מתכוונים ל-2 דברים שונים: להקים סטארטאפ משלכם, או לעבוד באחד.

אנחנו התייחסנו כמובן להשתלבות באחד קיים, פשוט כי אם החלום שלכם הוא להקים אחד, זה לא באמת משנה מה נכתוב כאן – האש שבוערת בנפש מנצחת כל שיקול רציונלי. ולפעמים טוב שכך. ולפעמים לא. בכל מקרה, אנחנו כאן כדי לדבר על עבודה בסטארטאפ שכבר קיים ורץ.

אז בגזרת היתרונות, אפשר למנות 5 גורמים שונים:

  • האתגר הטכנולוגי לגמרי בראש הרשימה: סטראטאפים עוסקים בטכנולוגיות חדשניות, עומדים בחוד החנית של הפיתוח, ומאפשרים לכם לקחת חלק משמעותי במוצר פורץ דרך. ובניגוד לחברות גדולות בהן אתם עוד בורג במערכת, בסטארטאפ אתם בורג גדול ומשמעותי במערכת. וזה שווה המון.
  • הסיבה השנייה היא הגמישות המקצועית: היכולת שלכם לקבל החלטה ולבצע אותה כמו שאתם רואים לנכון, ועל הדרך להביא יותר מעצמכם לידי ביטוי.
  • עוד יתרון הוא סביבת העבודה והתרבות הארגונית: המשפחתיות, ההיכרות האישית עם כולם, היכולת לבוא וללכת בכיף ובגמישות שלכם, עם בגד ים, עם הכלב, איך שבא לכם. אין יותר בבית מזה.
  • אוהבים טייטלים? יתרון מספר 4 הוא בשבילכם: בחברה קטנה יהיה קל יותר להגיע לתואר משמעותי יותר, מה גם שבהרבה מקרים תוכלו לעצב את הטייטל (והתפקיד) שלכם.
  • והיתרון האחרון הוא בירוקרטיה, או יותר נכון ההיעדר שלה: היכולת להתעסק בעיקר במה שמעניין אתכם, בלי דיווחים מיותרים, בלי טפסים, נהלים, ישיבות מיותרות, פוליטיקות ארגוניות ושאר מסיחי דעת ששורפים לנו את בר האנרגיה היומי.

מה פתאום סטארטאפ!

בראש רשימת השיקולים נגד נמצא כמובן הסיכון, או במילים אחרות: הסטטיסטיקה: בגזרת הסטארטאפים הישראליים שמצליחים, המספרים מדברים על 4% מתוך הכלל.

כל היתר הם אנשים שנתנו את שנותיהם הטובות ביותר, ובנקודה מסוימת צריכים להתחיל מ-0. זה לא סוף העולם, מה גם שאתם לא באמת מתחילים מ-0 כי הדרך שעשיתם כן הולכת איתכם – אבל אתם צריכים לוודא שאתם משתייכים לסוג האנשים שזה מתאים להם.

תחת הסיכון נכנס גם הכסף. לא אחת השכר שניתן לשלם לכם ברגע מסוים הוא לא גבוה, וחלק ממנו מומר בהבטחה או אפילו באופציות, שלא בטוח שתוכלו לממש אותן בהמשך. כמובן שיש כאן סקאלה, וככל שהחברה שבחרתם קרובה יותר להנפקה או לאקזיט – כך הסיכון נמוך.

אבל לא רק הכסף: כשמדובר על סיכון, זה נכון גם מקצועית – אתם בהחלט יכולים למצוא את עצמכם עוסקים למשך פרק זמן לא מבוטל בטכנולוגיה מסוימת שאולי תהיה לכם רלוונטית להמשך, וזה שיקול מאד חשוב שכדאי לקחת בחשבון מראש.

עוד שיקול פחות משמעותי הוא עניין שעות העבודה – נכון שיש לא מעט ארגונים גדולים שבהם זה לגיטימי להגיע הביתה ב-20:00 ולפתוח מחשב, אבל על פי רוב, להוציא באמת יוצאים מהכלל (נכון להיום), בסטארטאפים זה נכון פי כמה. מצד שני אם זה כל החיים שלכם כרגע, לא בטוח שהשיקול הזה רלוונטי עבורכם.

ושיקול אחרון נגד הוא עניין ההיעדר תרבות ארגונית ומקצועית: ארגון צריך מסגרת, חזון, ערכים. אלו יוצרים סביבת עבודה פורייה ונכונה, של עשייה שמקדמת אתכם אישית וגם מקצועית. לסטארטאפיסטים לא אחת יש נטייה להתמקד כל כולם במוצר, ולפעמים העניין של הניהול קצת נזנח. בפן האישי והמקצועי שלכם זה פחות מומלץ, אלא אם כן אתם מספיק יזמים כדי לייצר את הסביבה הזו בעצמכם.

טוב, אז אולי בכל זאת חברה גדולה?

אחרי שבחנו את היתרונות והחסרונות של חברת הייטק, בואו נדבר על מה קורה בחברות הייטק גדולות. ספוילר: לא בהכרח מה שמקובל לחשוב.

נתחיל בזה שהיתרון הכי גדול של חברות גדולות ואפילו בינוניות הוא ללא ספק הביטחון. הידיעה שהתקציב לא יגמר מחר, שהייעוד המקצועי של החברה לא ישתנה מעכשיו לעכשיו, וכו'.

מצד שני, בשונה מפעם, חברות גדולות חשופות היום יותר לסבבי פיטורים גדולים, וראינו את זה לא מעט במשבר הקורונה הנוכחי. לפעמים דווקא לגופים קטנים, רזים ודינמיים עם יכולת לצמצם הוצאות קבועות יש יכולת שרידות גבוהה יותר, ככה שלא היינו מסתמכים על היתרון הזה לבדו.

וגם אם נסתכל על הפן המקצועי נמצא סתירה דומה. מצד אחד, ככל שהחברה גדולה, תחום האחריות שלכם יהיה בדרך כלל מצומצם יותר. מצד שני, אם אתם מאלו שמחפשים אתגרים מקצועיים, דווקא הגודל יכול לאפשר לכם יותר מהם: יותר אופציות לשנות ולחדש, אפשרויות ללמוד, להתפתח, לקחת חלק בפרויקטים שונים ולהחליף תפקידים.

אז איך לקבל את ההחלטה?

אחרי שהפכנו בדעתכם לכאן ולכאן, הדבר הראשון שצריך להזכיר הוא שתמיד אפשר לבחור ולשנות. יותר מכך, עדיף לבחור ומקסימום לעשות את השינוי המקצועי בהמשך מאשר להמשיך לשבת על הגדר עם ראש כואב.

אבל יש פה עוד עניין: בסופו של דבר, כל השיקולים לכאן ולכאן הם טובים כדי לרדת טוב יותר לעומק העניין, אלא שמתחת להם יש את הדבר האמיתי שאתם רוצים לעשות. אנחנו אומרים: לכו איתו.

במילים אחרות, עכשיו אחרי שעשינו את הבעד ונגד, שימו בצד הכל ותנסו להבין מה הבטן שלכם אומרת. ולא, אנחנו לא מתכוונים לבחירה בין התן ביס לסיבוס.

אם יש לכם סבלנות ואתם טובים במה שאתם עושים, ההצלחה שלכם מובטחת כך או כך. מה שנשאר לכם זה להנות ממה שאתם עושים, ולהיות יותר ויותר טובים בזה.

 


מחפשים עבודה? בדקו את לוחות המשרות שלנו:

מחפשים את האתגר הבא שלכם?
תנו לסוכן החכם שלנו לעשות את העבודה
הגדירו אותי
מכירים חבר שמתאים בול למשרה?
גם עוזרים לחברים וגם מרווחים!
המליצו לנו על החברים הטובים שלכם
ותוכלו לזכות עד 1,000 ₪ מאיתנו!
המליצו על חבר

אולי יעניין אותך עוד...

כללי

חיפוש עבודה – למה לא כדאי לכם "להתפזר"

עכשיו שאתם מחפשים עבודה, יתכן שאתם מאבדים פרופורציות ומנסים לירות חצים לכל הכיוונים..

קראו עוד
כללי

10 הדיברות לחיפוש עבודה דיסקרטי

אז אתם מתחילים לפזול לצדדים אחרים, פתאום גיליתם שחברים בתפקיד שלכם במקום אחר מרוויחים יותר.

קראו עוד
כללי

דרושים ממליצים – מה עושים כשאין ממליצים ?

הגעתם לראיון עבודה, הרשמתם את המראיינים, עברתם את המבחנים המקצועיים..

קראו עוד
כללי

ספיישל ג'וניור – 6 טיפים חיוביים לנצל את זמן הקורונה לטובתכם

אם אתם מרגישים ירידה בכמות המשרות לג'וניורים – אתם לא טועים, אבל זה לא אומר שאין מה לעשות בנושא.

קראו עוד
כללי

איך מתמודדים עם מיליון מובטלים?

משבר הקורונה הוא החמור ביותר מבחינת שוק התעסוקה הישראלי,

קראו עוד
כללי

השמת עובדים דרך קבוצת נישה

אתם קוראים, עונים, מקלידים, מתרוצצים, מתקנים, מסבירים, שולחים, מתקשרים, ואין לכם רגע דל ביום העבודה.

קראו עוד
לכל המדריכים

מגוון רחב של הזדמנויות, בדרך לתפקיד הבא שלך…