מגייסים עובדים?
עמוד הבית > בלוג > כללי > איך להתפטר מהעבודה ולצאת מזה בשלום?

איך להתפטר מהעבודה ולצאת מזה בשלום?

החלטתם לעזוב את העבודה? אל תקלו ראש בכל הקשור לתהליך בקשת ההתפטרות!

בשוק התעסוקה המודרני עובדים רבים עוברים בתכיפות בין מקומות עבודה, כדי לשפר תנאים וליהנות מעבודה מאתגרת ומתגמלת יותר. עובדים רבים נמצאים עם האצבע על הדופק כל הזמן, ובעודם מועסקים, הם מחפשים את המשרה הבאה שתאפשר להם להתקדם וליהנות מתנאים משופרים. 

איך להתפטר מהעבודה ולצאת מזה בשלום?

ישנן סיבות רבות מדוע עובד מחליט להתפטר ממקום עבודתו, לעתים הסיבה היא שחיקה ועייפות החומר, לפעמים מחליטים להתפטר בגלל נסיבות אישיות, מרחק מהעבודה, תכנון לעבור לעיר אחרת או בגלל משרה פנויה ואטרקטיבית יותר. ללא קשר לסיבת העזיבה, מומלץ לפעול נכון ובהתאם לחוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות המחייב. כך מאפשרים למעסיק להיערך בזמן, שומרים על דלת פתוחה וקשרים טובים עם המעסיק ואפשר גם לקבל מכתב המלצה ולערוך מסיבת פרידה מרגשת. 


ראוי לציין כי בימינו, חברות הייטק, מחזרות אחרי מועמדים מתאימים ומנסות לפתות אותם בתנאים משפורים, כך לדוגמה, ראש צוות תוכנה עשוי לקבל הצעה אטרקטיבית כמו עבודה בגוגל, זו הצעה קוסמת ומפתה, אך כדי להתפטר נכון עליו להיות הוגן עם המעסיק הנוכחי ומומלץ עבורו לנקות את השולחן, לבצע חפיפה ולקיים שיחה כנה עם הבוס. לאחר השיחה הוא עשוי לשנות את החלטתו למרות ההצעה הקוסמת עבורו לעבוד בגוגל. 

הודעה מוקדמת להתפטרות:

רבים אינם יודעים, אך עובדים המעוניינים להתפטר ממקום עבודתם, ללא תלות בסיבת ההתפטרות, חייבים על פי חוק להגיש למעסיק הודעה מוקדמת בכתב. חוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות, תשס"א-2001, מחייב את העובד להודיע למעסיק על כוונתו להתפטר. תקופת ההודעה המוקדמת משתנה בהתאם לוותק העובד במקום עבודתו הנוכחי. במידה והעובד אינו מציית לחוק המעסיק יכול לתבוע אותו ולקבל פיצויים בגובה השכר שהעובד היה מקבל באופן רגיל על פי זכאותו בתקופת ההודעה המוקדמת.


החוק מפריד בין הודעה מוקדמת להתפטרות לעובד במשכורת ולעובד בשכר שעתי, בתקופת ההודעה המוקדמת העובד חייב להתייצב במקום עבודתו על מנת לאפשר למעסיק למצוא מחליף וכדי שהעובד המתפטר יחפוף אותו, במידת הצורך. ישנן נסיבות מסוימות בהן החוק מתיר לעובד לא להגיע לעבודה בתקופת ההודעה המוקדמת, לדוגמה כתוצאה מהרעה מוחשית בתנאי העבודה, מחלה, תאונה קשה וכדומה.


ראוי לציין כי תקופת ההודעה המוקדמת לעובד במשכורת חודשית, בעל ותק של שנת עבודה אחת, היא חודש אחד. עובד בעל ותק פחות משנה חייב לתת יום הודעה מוקדמת עבור כל אחד מ-6 חודשי עבודתו הראשונים אצל המעסיק, ויומיים וחצי נוספים עבור כל חודש נוסף. עובד המקבל שכר על בסיס יומי או שעתי מחויב ליום הודעה מוקדמת בגין כל חודש עבודה, במידה ועבד פחות משנה אצל המעסיק, בשנת עבודתו השנייה הוא מחויב ל-14 יום, בתוספת יום נוסף עבור כל חודשיים עבודה בשנתו השנייה אצל המעסיק. בשנתו השלישית הוא מחויב ל-21 יום בתוספת יום נוסף לכל שני חודשי עבודה, ובמידה ועבד מעל שלוש שנים הוא מחויב להודעה מוקדמת של חודש. 

היערכות נכונה להודעה מוקדמת להתפטרות:

רגע לפני שממהרים להגיש הודעה מוקדמת להתפטרות, חשוב לשאול שאלות כמו:

  • מהו מצב התעסוקה כיום?
  • האם ניתן למצוא עבודה בקלות ולשפר תנאים?
  • עד כמה המצב בלתי נסבל במקום העבודה הנוכחי 

במקרים של הרעה בתנאי העבודה, שחיקה וסיבות נוספות, המעסיק לרוב יבין את בקשת ההתפטרות, ולעתים יעשה מאמצים כבירים כדי להשאיר את העובד. בשיחה לפני הגשת ההתפטרות המעסיק עשוי לשפר תנאים על מנת לנסות ולשכנע את העובד להישאר בעבודתו, וכדאי להקשיב להצעה לפני שמקבלים החלטה זו או אחרת.


להבין את ההשלכות של התפטרות:

התפטרות מהעבודה אינה דבר של מה בכך, יש לשקול היטב את הצעדים ולקבל החלטה שקולה ועניינית. כמו כן, חשוב להבין את השלכות ההתפטרות, הן מבחינה אישית וכלכלית והן מבעד לעיני המעסיק. אם מקבלים החלטה להתפטר לפני מציאת עבודה חדשה, לוקחים סיכון רב ולרוב לא זוכים לתמיכה מהסביבה הקרובה. לכן, מומלץ גם להכין חסכונות מבעוד מועד לתקופה בין עבודות, לפחות ל-3 חודשים. 

במציאות של היום, נדרש זמן רב לאיתור משרה חדשה המתאימה לכישורים, לניסיון המקצועי ולדרישות הייחודיות. במקרים מסוימים עדיף להתפטר רק לאחר מציאת עבודה חדשה, כך גם לא נפגעים כלכלית וגם לא נוצר פער גדול בין תקופות העבודה, פער גדול מעורר תהיות אצל מעסיקים, ויש לשים לב לכך.
בנוסף, חשוב לברר איזה זכויות ניתן לקבל בעקבות ההתפטרות, ראוי לציין כי ההתפטרות אינה פוטרת את המעסיק לשלם לעובד שכר בתקופה ההודעה המוקדמת, זכויות סוציאליות וחובות נוספים. 

עוד צעד לפני ההתפטרות:

רגע לפני הגשת ההתפטרות כדאי לתאם שיחה עם המעסיק ולעדכן אותו על הכוונה להתפטר, כך המעסיק עשוי לנסות לשפר את תנאי ההעסקה, למשל להציע שכר גבוה יותר, אחריות חדשה ולבצע שינויים בחברה על מנת להשאיר את העובד המוכשר.


יש סיבות רבות ומגוונות מדוע מחליטים להתפטר, בהודעת ההתפטרות אין צורך לציין אותן, אך אפשר לעשות זאת בשיחה מול המעסיק. זו החלטה אישית, מורכבת ומאתגרת, חשוב להבין את הסיכונים בתהליך, להיערך לכך בהתאם ומומלץ לסיים את העבודה בצורה היפה והטובה ביותר. כך שומרים על קשרים חיוביים העשויים לשרת את העובד בהמשך דרכו ואפילו לחזור למקום העבודה הנוכחי במידה ומתחרטים או מגלים כי המציאות אינה כה ורודה כפי שחושבים לפני הגשת ההתפטרות.

לסיכום, כל אדם רשאי להגיש הודעה מוקדמת להתפטרות, במציאות של היום כדאי לבדוק אפשרויות נוספות כדי להתקדם בחיים, ליהנות מעבודה מאתגרת ומתגמלת, וכדי לממש את הפוטנציאל האישי בעבודה המהווה בית שני לרובנו.


מחפשים עבודה? בדקו את לוחות המשרות שלנו:

מחפשים את האתגר הבא שלכם?
תנו לסוכן החכם שלנו לעשות את העבודה
הגדירו אותי
מכירים חבר שמתאים בול למשרה?
גם עוזרים לחברים וגם מרווחים!
המליצו לנו על החברים הטובים שלכם
ותוכלו לזכות עד 1,000 ₪ מאיתנו!
המליצו על חבר

אולי יעניין אותך עוד...

כללי

כן סטארטאפ או לא סטארטאפ?

לא קל להיות הטוב בתחומך. לקום כל בוקר ולהוציא מעצמך את הכי טוב שאפשר..

קראו עוד
כללי

חיפוש עבודה – למה לא כדאי לכם "להתפזר"

עכשיו שאתם מחפשים עבודה, יתכן שאתם מאבדים פרופורציות ומנסים לירות חצים לכל הכיוונים..

קראו עוד
כללי

10 הדיברות לחיפוש עבודה דיסקרטי

אז אתם מתחילים לפזול לצדדים אחרים, פתאום גיליתם שחברים בתפקיד שלכם במקום אחר מרוויחים יותר.

קראו עוד
כללי

דרושים ממליצים – מה עושים כשאין ממליצים ?

הגעתם לראיון עבודה, הרשמתם את המראיינים, עברתם את המבחנים המקצועיים..

קראו עוד
כללי

ספיישל ג'וניור – 6 טיפים חיוביים לנצל את זמן הקורונה לטובתכם

אם אתם מרגישים ירידה בכמות המשרות לג'וניורים – אתם לא טועים, אבל זה לא אומר שאין מה לעשות בנושא.

קראו עוד
כללי

איך מתמודדים עם מיליון מובטלים?

משבר הקורונה הוא החמור ביותר מבחינת שוק התעסוקה הישראלי,

קראו עוד
לכל המדריכים

התחומים שלנו