נישה – השמה איכותית בתחומי הייטק, ביומד ופיננסים
 
 
המלץ לחבר:

10 שגיאות שאתם ממש לא רוצים לעשות בחיפוש עבודה!

טוב, האמת היא שכיוון שמדובר בתהליך מורכב שבנוי מלא מעט שלבים- החל בכתיבת קורות חיים, דרך ראיונות טלפוניים וכלה במתן ממליצים- הרי שברור שבכל שלב ושלב יש סיכוי, או יותר נכון- סיכון לבצע טעויות. אז תהליך חיפוש עבודה מושלם וחף מטעויות ברור לכולנו שכמעט ולא קיים במציאות, אבל, מודעות לטעויות רווחות ולמידת לקחים מניסיונם של אחרים  עשויה לצמצם אותן במקצת ולחסוך מראש זמן והרבה עוגמת נפש.

 

הנה לכם 10 שגיאות שממש לא כדאי לכם לבצע בחיפוש עבודה:

 

1. הטעות: קורות חיים הנשלחים בקובץ PDF.

זה ישמע אולי מוזר, אבל קורות חיים שולחים רק בקובץ WORD! אם תשלחו קורות חיים בגרסת PDF היו מוכנים לקבלת בקשה הדורשת לשלוח את קורות החיים שוב והפעם בקובץ WORD. למה? כי זה נוח יותר לשימוש, חובה במידה ויש לחברה תוכנת סינון אוטומטית והכרחי כשפונים לחברת השמה שמשתמשת באותו הקובץ בכדי להפנותו הלאה למשרות רלבנטיות.

 

2. הטעות: שליחת קורות חיים בתפוצת נאט"ו.

חיפוש עבודה נכון הוא חיפוש שמאפשר למועמד שליטה ובקרה. למה הכוונה? לכך ששיטת "מצליח" אמנם מצליחה לעיתים בכל מיני תחומים בחיים, אבל בחיפוש עבודה, ההיפך הוא הנכון. השיטה של לעבור על כל המשרות בלוח דרושים הייטק ולשלוח קורות חיים לכמה שיותר חברות הייטק ממש לא מניבה הצלחה. בחיפוש עבודה שיטת חיפוש שדוגלת באיכות, נכונה יותר מאשר זו שמתבססת על כמויות. חישבו היטב לפני כל שליחת קורות חיים, אל תשלחו סתם לשם השליחה ותעדו ככל האפשר את תהליך החיפוש.

 

3. הטעות: שליחת קורות חיים בתפוצת נאט"ו כשכל הנמענים יכולים לראות אלה את אלה.

קחו את טעות מספר 2 לדרגת האקסטרים וקבלו את טעות מספר 3.  לא זאת בלבד ששליחת קורות החיים מתבססת על "שלח לחמך", אלא גם שבמטרה לחסוך בזמן הכול נעשה במייל אחד כשכל כתובות המייל של הנמענים מוצגות לראווה בשורת ה To! אף מעסיק לא ישמח לראות ששלחתם את קורות החיים שלכם אליו ובאותה נשימה לעוד כמה מעסיקים אחרים במקביל. זה יוצר רושם לא טוב, מעיד על חוסר טאקט, עצלנות, עיגול פינות ועוד כהנה וכהנה תכונות לא מרשימות. אם כך, שלחו קורות חיים לנמען אחד בלבד!

 

4. הטעות: שוכחים לציין את שם המשרה אליה פונים.

הגיוני להניח שאותו האדם שמקבל את קורות החיים שלכם מטפל במקביל בעוד כמה משרות, נכון? הגיוני גם שהוא מקבל ערימות של אימיילים עם קורות חיים לכל המשרות... אם כך, עשו טובה לעצמכם ולו והקלו עליו למצוא אתכם- ציינו את שם המשרה אליה אתם מגישים מועמדות.

 

5. הטעות: חוסר השקעה בהכנה לראיון

אין לכם מושג מי מראיין אתכם, מה תפקידו ואפילו לא איך קוראים לו. אתם לא יודעים באיזה תפקיד מדובר, מה בכלל עושה החברה ובנוסף לכל החלטתם לזרום בראיון ו"מה שיהיה, יהיה!". זו כמובן טעות חמורה שעלולה להרוס לגמרי את הראיון כולו. אז, איך נמנעים מהטעות? זה פשוט! מתכוננים, אוספים מידע ומתאמנים מראש!

 

6. הטעות: שוכחים פרטים חשובים בקורות החיים אבל כן מציינים פרטים מיותרים

יש לא מעט מקרים שבהם מועמדים מציינים יותר מידי מידע וככה במחי יד הורסים לעצמם ולחילופין שוכחים לציין מידע חשוב שעשוי לגרום למעסיק לרצות לראיין דווקא אותם. אם כתבתם למשל בקורות החיים שלכם "ממליצים יינתנו על פי דרישה" תפסתם מקום יקר מאוד בשביל לכתוב משהו שהוא גם ככה מובן מאליו. לחילופין, מצאתם משרה בחברה שממוקמת ממש קרוב לבית ושלחתם קורות חיים? יופי! אבל למה הכתובת שלכם לא מצוינת בהם? הרי ברור שקרבה למקום העבודה הוא כבר יתרון יחסי! איך נמנעים מהטעות? סופרים עד 10 לפני משלוח קורות החיים ורק אחרי שבדקתם שכל מה שחשוב נמצא עליהם וכל המיותר נמחק- אז שולחים! עוד טעויות בכתיבת קורות חיים.

 

7. הטעות: אם כבר בממליצים עסקינן, לא נהוג לציין את פרטיהם המלאים כולל מספר טלפון ואימייל על גבי קורות החיים 

למה? כי זה לא מכבד את פרטיותם וגם לא מעניין אף אחד בשלב הראשוני של קבלת קורות החיים. מתי כן נותנים פרטי ממליצים? כשמתבקשים לעשות זאת...בדרך כלל זה יקרה בתום הראיון הראשון.

 

 8. הטעות: אתם לא יוצרים קשר עין עם המראיין

זו טעות שכיחה שנובעת לעיתים מחוסר ביטחון, מחשש, מביישנות או מחרדת ראיונות עבודה. הפיתרון כמו בהרבה בעיות אחרות מתבסס קודם כל על המודעות  לכך שיש בעיה. אז למה זה כזה בעייתי? כי אין רושם גרוע מזה. המראיין לא יכול שלא לתהות מה אתם מסתירים שם בעצם שבגללו אתם לא יכולים ל"הסתכל בעיניים"?? מה שזה לא יהיה, וחשוב מזה- אם בכלל אין לכם מה להסתיר ואתם סתם מתרגשים ממעמד הראיון- הילחמו בנטייה הטבעית והישירו מבט בבקשה!

 

 9. הטעות: העלאת נושא ציפיות השכר מוקדם מידי בתהליך

העניין פשוט- במערכת היחסים הזו המעסיק מוביל. על אותו המשקל, זו הסיבה שהוא זה שאמור להעלות את נושא השכר ולא אתם. עוד טיפים לראיון עבודה מנצח!

 

 10. הטעות: התעלמות מהאח הגדול שרואה הכול

אם יש לכם (ולמי אין?!) כרטיסים ברשתות חברתיות ואתם גם פעילים שם אל תשכחו שיש דברים שכולם יכולים לראות... בקיצור, זה חשוב כהתנהלות שגרתית ועוד יותר כשמחפשים עבודה: לא משנה באיזו רשת חברתית מדובר אל תעלו שום דעה או מידע לרשת שלא הייתם מכריזים עליהם בקולי קולות באמצע רחוב דיזנגוף בתל אביב!

 

מקצועות שיכולים לעניין אותך:

 

אם אתם מתקשים בחיפוש עבודה בצורה נכונה, חשוב שתבחרו חברת השמה בהייטק אחת גדולה ועדיף גם מובילה בשוק, שתעזור לכם לאתר ולהגיע לראיונות של השמרות השוות ביותר. 


 

טיפים ומאמרים נוספים שתרצו לקרוא:

חיפוש עבודה בדיסקרטיות   למה לא כדאי להתפזר בחיפוש עבודה   
 
 
 
 
 
קו''ח לכאן