נישה – השמה איכותית בתחומי הייטק, ביומד ופיננסים
 
 
המלץ לחבר:

האם יש לכם עבודה או קריירה? שני טיפים חשובים לניהול הקריירה שלכם

מי מכם שתכנן בסיום לימודיו את כל מסלול הקריירה שלו, שירים את ידו!

ומי מכם שכבר אז כשהיה בן עשרים ומשהו ידע במדויק במה יעסוק 20 שנים מאוחר יותר,  שירים גם...!

מה זה? אין צדיקים בסדום?!

לא מפתיע!

רובינו לא ממש יודעים מה אנחנו רוצים להיות כשנהיה גדולים, בטח לא בגיל עשרים. רובינו בוחרים תחום לימודים מסיבות שונות ומשונות- לאו דווקא הנכונות... ורובינו עושים לא מעט שגיאות במהלך שנות העבודה שלנו... שגיאות שבדיעבד לא היינו עושים.

ועוד דבר חשוב: רובינו לא קובעים לעצמנו יעדים, אנחנו פשוט זורמים לכל מיני תפקידים מי במקרה, מי במזל ומי פשוט כי דבר גורר דבר גורר דבר.

אנחנו משקיעים המון זמן בלתכנן דברים מראש- כן, ברוב המקרים נתכנן היטב את מסיבת בת המצווה, את הטיול הגדול לחו"ל או אפילו איך להשיג דייט רומנטי עם הסטודנטית ההיא מקורס מבוא לסטטיסטיקה א', ודווקא בעניין הקריירה אנחנו הרבה יותר מידי ספונטאניים.

כשחושבים על זה ברצינות, זה כמובן מעורר תמיהה רבה- איך דבר כזה יתכן בכלל? הרי העבודה תופסת חלק נכבד מאוד בחיים שלנו! העבודה שלנו חשובה לא רק מבחינת הזמן שאנחנו משקיעים בה, אלא גם מבחינת ההשלכות של התחום המקצועי אליו אנחנו נכנסים על יכולת ההשתכרות שלנו וכמובן על תחושת הסיפוק והמימוש העצמי שלנו.

אז מהו הטיפ הראשון שאפשר להסיק מזה?

שכדאי להפסיק להתייחס לעבודה רק כ...עבודה, וכדאי להתחיל ולהתייחס לזה כקריירה. וכן, יש הבדל עצום בין השניים!

ההבדל הבסיסי הוא שלעבודה זורמים, אבל קריירה מתכננים!

בנו לעצמכם, אם כך, "תוכנית על" שבה המטרה ברורה. פרקו את המטרה ליעדי משנה. חישבו היטב היכן אתם רוצים למצוא את עצמיכם בעוד 3, 5  או אפילו 10 שנים! איפה תהיו אז? מה תעשו? מהנדסי תוכנה? יועצי השקעותמהנדסי כימיה? ואולי אדריכלים? איזה תפקיד יאפשר לכם לממש את כל הכישורים שלכם? מה ייתן לכם סיפוק?

אגב, אל דאגה, אמנם כדאי לבנות את התוכנית הזו כמה שיותר מוקדם בקריירה, אבל מצד שני, אין דבר כזה "מאוחר מידי". גם אם כבר יש לכם  6 או אפילו 10 שנות ניסיון תעסוקתי, יש לפניכם עוד הרבה מאוד שנות עבודה... תכננו היטב לאן אתם רוצים להגיע!

בואו נמשיך לטיפ החשוב השני: בכדי לתכנן נכון חובה להיות מעורים בשוק העבודה!

נניח שהחלטתם לאחר המון מחשבה ולבטים לבצע שינוי קריירה. מה קורה אז?

אז זהו שקודם כל חשוב להבין ששינוי קריירה ניתן לבצע, אבל במקרים רבים זה מאוד, מאוד קשה.

למה?

למה, למשל, קשה כל כך להתקבל  לתפקיד ניהולי ללא ניסיון קודם? ולמה קשה לקבל זימון לראיון לתפקיד בתחום חדש בו לא עסקתם מעולם?

למה, בעצם, לא מספיק לחזור ללימודים או לעבור איזשהו קורס ולחזור לחיפוש העבודה מצוידים בידע נוסף?

אז זהו ש ללמוד זה בדרך כלל טוב- חשוב בהחלט להרחיב אופקים, להעשיר ידע מקצועי ולטעום מתחומי ידע חדשים. אבל כמו בכל הקשור לקריירה, גם לימודים יש לתכנן היטב!

קורס כזה או אחר הוא לא תמיד הפתרון האולטימטיבי בשינוי קריירה, וקורס לא תמיד יספיק בכדי למצוא עבודה חדשה בתחום חדש.

במילים אחרות- לימדו בכדי להעשיר את הידע המקצועי שלכם, אבל הבינו שללמוד זה לא תמיד מספיק בכדי לשנות תחום עיסוק.

הסיבה לכך טמונה בעובדה הפשוטה: אתם מנסים לרקוד ריקוד ושוכחים שיש בו לא רקדן אחד, אלא שניים. ולא רק שיש שניים, כי אם הצד השני הוא במקרה הזה המוביל ואתם- המובלים. אתם אמנם מעוניינים בשינוי קריירה, אבל המעסיקים מעוניינים (ברוב המקרים) בעובדים מן המוכן המגיעים כבר עם הניסיון הרלבנטי שגם מתאים בול למה שהם מחפשים. במילים אחרות- הם מעוניינים בעובדים שעונים אחד לאחד לכל הדרישות שלהם ומגיעים כבר מוכנים לתפקיד.

כל זה מוביל אותנו שוב לאותה מסקנה ראשונית: תכנון נכון!

באמצעות תכנון נכון תוכלו גם לנהל טוב יותר את הקריירה שלכם לכל אורכה וגם לבצע במידת הצורך שינויים בה בתנאי אחד! בתנאי שתוסיפו לכך בחינה מעמיקה של שוק העבודה בכל זמן נתון ושכל ההחלטות שלכם תמיד תיקחנה בחשבון את הצד של המעסיקים ואת חוקי הביקוש וההיצע של השוק.

מומלץ לקרוא גם את המאמר בנושא "איך להתפטר ולצאת בשלום" למידע נוסף

 

אם אתם מתקשים במציאת משרות המתאימות לניהול הקריירה שלכם, מומלץ לפנות לחברת השמה בהייטק אחת גדולה ומובילה בשוק, המנהלת קשרי עבודה עם חברות הייטק רבות ולתת לה להפנות אתכם.

 

לצפייה במשרות דרושים הייטק:

טיפים ומאמרים נוספים שתרצו לקרוא:

   למה לא כדאי להתפזר בחיפוש עבודה   
 
 
 
 
 
קו''ח לכאן