נישה – השמה איכותית בתחומי הייטק, ביומד ופיננסים
 
 
המלץ לחבר:

תודה, אבל לא תודה: ככה תדעו שאתם Over Qualified למשרה

ככל שיש לכם יותר ניסיון, ככל שיש לכם רקורד עשיר יותר, ככל שיש לכם יותר תארים והשכלה גבוהה וככל שאתם בדרגת ניהול גבוהה יותר, כך יעלו הסיכויים שתשמעו שוב, ושוב, ושוב את אותו המשפט המעצבן: "תודה, אבל לא תודה! אתם Over Qualified!". זה קורה אפילו בראיונות אצל חברות הייטק.

למה זה קורה לכם? הרי מה בדיוק רע בזה שיש לכם המון ניסיון? מתי בדיוק נרדמתם על המשמר ויותר מידי השכלה הפך למשהו שלילי? ולמה שמעסיקים לא ירצו לקחת מועמדים מנוסים יותר? הרי מנוסה יותר במחיר נמוך יותר זה דווקא טוב למעסיקים, לא?!

חוץ מזה, למה שלמעסיקים זה יפריע אם לכם זה לא? הרי אתם אלה שמתפשרים, אתם אלה שלמרות הדוקטורט מוכנים לעבוד בשכר נמוך ואתם אלה, שלמרות שבתפקיד האחרון ניהלתם 50 עובדים, מוכנים לעבוד במשרה שאיננה ניהולית כלל. במילים אחרות - אם לכם זה לא אכפת ואם אתם מבינים שזה המצב ושהשוק במשבר ושאין ברירה וחייבים להתפשר, אז למה שלמישהו תהיה בעיה עם זה?!

זהו שכמו בשיר הידוע "דברים שרואים משם, לא רואים מכאן", שיקולים שבעינכם נראים לא הגיוניים, נראים אחרת לגמרי כשאתם הופכים ממחפשי עבודה למחפשי עובדים. אז כן, מעסיקים לא אוהבים להעסיק עובדים מנוסים / בכירים / משכילים מידי ביחס לדרישות המשרה.

ולמה?

מהרבה מאוד סיבות:

כדי להבין את הסיבות הללו כדאי קודם כל לנסות ולראות את התמונה מהצד השני שלה:

כשמעסיק מחליט לגייס עובד חדש, מחלקת הגיוס מאפיינת את דרישות המשרה תוך התייחסות למגוון רחב של פרמטרים, ביניהם: לאיזה מחלקה או צוות משתייכת המשרה? מי המנהל הישיר, בן כמה הוא, מה האופי שלו, מהו סגנון העבודה שלו? עם מי הוא נוטה להסתדר יותר ועם מי פחות? איזה עובדים יציבים אצלו בצוות ומי בורח בהזדמנות הראשונה לתפקיד אחר? מה הגיל הממוצע בצוות או אפילו בארגון כולו? כמה ניסיון יש בממוצע לעובדי החברה? מהם תנאי השכר במשרה המדוברת? עד כמה חשוב לארגון שהעובד בתפקיד הזה יישאר בו לטווח ארוך? מהם הכישורים הנדרשים לתפקיד? מהי ההשכלה ההכרחית?

אתם מבינים, אם ככה, שכשמשרה נפתחת, כל הנתונים האלה מאופיינים, נלקחים בחשבון, אבל לא בהכרח מתפרסמים בשום מקום בצורה ישירה. אז איך בכל זאת ניתן להסיק על פי תיאור התפקיד שמדובר במשרה שאיננה מתאימה לכם?

התשובה לפעמים בולטת כמו שמש ביום בהיר ולפעמים חבויה בין השורות. מה שבטוח הוא שאם תקראו היטב את דרישות המשרה, רוב הסיכויים שתצליחו לחוש בעצמכם שמדובר במשרה הרבה יותר מידי זוטרה עבורכם.

אז מהם הסימנים לכך שהמשרה איננה בשבילכם? ובמילים אחרות: מתי אתם באמת Over qualified למשרה?

- כשלמשרה מבקשים ניסיון שבין 2-5 שנות ניסיון ולכם יש... הרבה יותר.

- כשאתם קוראים את דרישות המשרה ואומרים לעצמכם "עשיתי את התפקיד הזה לפני 10 שנים, אבל לא נורא, אני אשלח קורות חיים בכל זאת".

- כשיש לכם ניסיון ניהולי עשיר, ובמשרה מדובר על תפקיד של איש צוות.

- כשהמשרה מיועדת לבוגרי הנדסת תעשיה וניהול ואתם אומנם בוגרים, אבל בוגרים כבר יותר מחמש שנים.

יש אינסוף דוגמאות - השורה התחתונה של כולן היא שלכם יש הרבה יותר מידי להציע ביחס למה שהמעסיק צריך.

אתם כמובן יכולים להתעלם מהסימנים הברורים האלה ולשלוח למרות זאת קורות חיים. העניין הוא שבמקרים כאלה ההתעלמות מהסימנים הללו לא תשנה את המצב בצד של המעסיק. אם חשוב לו שהעובד שייקלט יעבוד לטווח ארוך, יסתפק בשכר נמוך יחסית ויבצע תפקיד זוטר, הוא לא יגיב לקורות החיים שלכם גם אם תנסו בכל הכוח לשכנע אותו שאתם מוכנים להכול, כולל הכול, אפילו לעבוד בהתנדבות. וכן, מה לעשות? המעסיק קודם כל חושב על עצמו ועל האינטרסים שלו וחושש שברגע שהשוק ישתפר, אתם תנצלו זאת ותתחילו לחפש משרה אחרת שתתאים יותר לניסיונכם ודרגת הבכירות שלכם.

אז מה עושים?

1. אם אתם בכירים בעלי מומחיות, ניסיון רב וקשרים מרובים ואם אתם מחפשים כבר זמן רב עבודה כשכירים ללא הצלחה - כדאי לשקול מעבר לעצמאות ולהציע את שירותכם במודל של פרילאנסרים או יועצים בתחום ההתמחות שלכם.

2. אם אתם מועמדים בדרג ביניים התאימו את קורות החיים שלכם לדרישות המשרה. מרגישים ששמות התפקידים שביצעתם עלולים להרתיע? השתמשו במילים אחרות. יש הרבה מאוד דרכים להציג ולתאר תפקיד כלשהו. השתמשו במילים הנכונות, הציגו את הדברים קצת אחרת. אל תשקרו! אבל גם אל תפרטו את מה שלא כדאי ואל תשתמשו במילים בומבסטיות מידי. לפעמים מספיק לשנות מילה אחת כאן ואחת שם וכל קורות החיים שלכם ייצרו רושם שונה לגמרי.

3. קשרים מבפנים עשויים להפוך כל "לא" ל"כן!" אם יש לכם קשרים בתוך הארגון, הדלת שלו יכולה להיפתח גם כשאין לכם מספיק ניסיון וגם אם לחילופין יש לכם יותר מידי... אז נכון שאין טעם לשלוח קורות חיים למשרה כשברור שאין התאמה, אבל כשיש מי שימליץ - הדברים עשויים להראות אחרת לגמרי.

4. ולבסוף, פנו למומחי השמת בכירים בצוות 'Nisha Executive' של נישה, חברת השמה בהייטק, הכולל ידע מקצועי רחב לצד מאגר משרות בכירים עשיר.

 

מחפשים עבודה? בדקו את לוחות המשרות שלנו:

 

 


 

טיפים ומאמרים נוספים שתרצו לקרוא:

חיפוש עבודה בדיסקרטיות   למה לא כדאי להתפזר בחיפוש עבודה   
 
 
 
 
 
קו''ח לכאן