נישה – השמה איכותית בתחומי הייטק, ביומד ופיננסים
 
 
המלץ לחבר:

מסלולי הלימוד בדרך לקריירה בהייטק

מחפשי עבודה כבר שמו לב שלוחות דרושים הייטק הולכים ומתרחבים וגם הכמות של חברות הייטק בשוק הולכת וגדלה. זה בגלל שתחום ההייטק מתפתח ללא הרף ונהפך למבוקש מאוד. רבים נוטים לחשוב כי ההיי טק מתייחס לתחומי המחשוב בלבד, אולם בפועל עולם ההיי טק רחב יותר ומכיל את כלל התעשיות העוסקות בטכנולוגיות מתקדמות, כגון רובוטיקה, ביוטכנולוגיה, אלקטרוניקה, ננוטכנולוגיה ועוד.

אם חשקה נפשכם ללמוד תחום טכנולוגי, מתקדם ומעניין "היי טק" = "טכנולוגיה עלית", המשיכו לקרוא. במאמר הבא נסקור בפניכם על קצה המזלג את התחום:

 • נסביר מה זה היי טק
 • נסקור את מסלולי הלימוד האפשריים
 • נגלה לכם איפה עדיף ללמוד
 • וכמה כסף תוכלו להרוויח בשנה הראשונה שלכם וכמה בהמשך.

אז אילו מסלולי לימודים פתוחים בפניכם?

מסלולי הלימוד העומדים לרשותכם היום מגוונים ורבים, מלימודי תעודה ועד לתארים מתקדמים באוניברסיטאות ובמכללות, בואו נתחיל בסקירה! 

לימודי תעודה - השתלבות מהירה:

הדרך המהירה ביותר להשתלב בתחום ההיי טק היא לימודי תעודה. כיום, אין הכרח להיות בעל תואר ראשון או שני כדי לעסוק בתחום המחשוב וניתן להשתלב בתעשייה זו באמצעות קורסים שונים. המבחר הוא רחב ולכן עליכם להחליט מהו תחום העניין שלכם. בין הקורסים הבולטים נמנים לימודי התכנות (למשל תכנות בשפת C, שפת C++, שפת SQL , תכנות ופיתוח למערכות מובייל ועוד), המהווים את הבסיס בתחום המחשבים וההיי טק ומשלבים בין התיאוריה לבין רכישת יכולות מעשיות.

 

להלן רשימה חלקית של קורסים המוצעים כיום בשוק:

 • קורסי מולטימדיה
 • פיתוח אפליקציות ופיתוח לאינטרנט
 • מערכות מידע ארגוניות
 • הסמכות מייקרוסופט
 • תכנות בשפות שונות
 • בדיקות תוכנה
 • קורסי רשתות
 • אנימציה
 • עיצוב גרפי ועוד.

משך הלימודים של הקורסים השונים משתנה ותלוי בקורס אותו בחרתם, אך מרביתם אורכים בין מס' חודשים לשנה ויותר. לרוב הלימודים גמישים ותוכלו לבחור בין מסלול בוקר או ערב, וכן ליהנות ממלגות שונות אותן מציעים המוסדות השונים. בסיום הקורס תקבלו תעודת סיום לימודים מטעם מוסד הלימוד.

 

מסלולי לימודים לתואר טכנאי/הנדסאי:

מסלול לימודים נוסף למי שאינו רוצה ללמוד תואר ארוך ואינטנסיבי או שלא התקבל למכללה או אוניברסיטה, אך בכל זאת רוצה להתמקצע ולעסוק בתחום יוקרתי זה - מסלול לימודי הנדסאי/ טכנאי.

מסלול זה שם דגש על עבודה יישומית ומעשית במטרה להכשיר את הסטודנט להשתלב בדרך מהירה וטובה בשוק העבודה וזאת תוך זמן קצר יחסית, כשנתיים. בתום הלימודים תוענק לבוגר תעודת הנדסאי-דיפלומה מטעם משרד הכלכלה (התעשייה, המסחר והתעסוקה). הגוף המפקח על  תוכנית הלימודים מטעם משרד התמ"ת הוא המכון להכשרה טכנולוגית (מה"ט) ולכן במכללות אשר מתוקצבות ע"י גוף זה שכר הלימוד הוא אחיד. המכללות השונות מציעות למתעניינים מסלולי לימוד ייחודים, דוגמת לימודי מכשור ובקרה, מגמה חקלאית, אנימציה והדמיה, תוכנה ועוד.

לסיכום, קיים הבדל בין לימודי הנדסאי ללימודי התעודה במשך הלימודים, בשכר הלימוד, בהיקף הידע שתרכשו, ובתעודה שתקבלו בגמר הלימודים.

תואר ראשון - הדרך הארוכה יותר:

כעת נתייחס ללימודי התואר הראשון. כפי שציינו מעלה המושג היי טק הוא שם כולל לתעשיות הטכנולוגיה המתקדמות: מחשבים, מערכות מידע, ביוטכנולוגיה, הנדסת מכשור רפואי ועוד. לכן קיים מגוון רחב של תארים הנחשבים למקצועות היי טק: תואר ראשון בהנדסת תוכנה/ בהנדסת תעשייה וניהול/ הנדסת מחשבים/ ביוטכנולוגיה/ מדעי המחשב ועוד.

לימודים בתחום זה נוגעים במגוון רחב של תחומי ידע ומקנים לסטודנטים כלים מעשיים בשילוב עם תכנים עיוניים. בפני בוגרי התואר יפתחו דלתות תעסוקה רבות, הן בארץ והן בחו"ל, במגוון תפקידים שונים. את התואר הראשון תוכלו לבחור לעשות באוניברסיטאות השונות או במכללות, משך הלימודים, כ- 3-4 שנים, אך השכר משתנה בין האוניברסיטאות לחלק מהמכללות. ישנן מכללות בהן שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי וישנן מכללות שהשכר בהן גבוה יותר.

אז איפה לומדים, במכללה או באוניברסיטה?

לפני שתקבלו החלטה האם ללמוד במכללה או באוניברסיטה, כדאי לדעת שכל אחת מהאופציות טומנת בחובה יתרונות וחסרונות:

ראשית, המכללות שמות דגש על הפרקטיקה ופחות מתמקדות במחקר ובתיאוריה ואילו האוניברסיטאות מתעמקות יותר בנושאי המחקר והתיאוריה שבתחום.

שנית, תנאי הקבלה בין האוניברסיטאות למכללות שונים. דרישות הקבלה במכללה נמוכות לרוב מאלו הנדרשות באוניברסיטאות. כמו כן, חלק ממוסדות הלימוד ידרשו מבחן פסיכומטרי כאשר הציון הנדרש משתנה ממוסד אחד לאחר ותלוי גם בממוצע הבגרויות של המועמד.

הייטקיסט וטוב לו:

השכר בשוק ההיי טק משתנה בהתאם לתפקיד אותו תמלאו וכן בהתאם למצב המשק באותה השנה. תחום ההיי טק הוא תובעני ודורש מעובדיו להשקיע שעות עבודה רבות בדרך כלל, אך בתמורה לכך ישנו תגמול כלכלי - בנוסף לשכר, נהוגים צ'ופרים דוגמת נופשים או ארוחות במסעדות, זאת בנוסף לסביבת עבודה חדשנית ומתקדמת. המשכורות בהיי טק נחשבות לגבוהות בהשוואה למקצועות אחרים. השכר שתקבלו תלוי בתפקיד, בהיקף ובניסיון התעסוקתי – כך למשל, עובד מתחיל בתחום התמיכה הטכנית יקבל כ-5,000-9,000 ₪ בעוד שמהנדס מתחיל באבטחת מידע יקבל כ- 7,500-12,000 ₪ ובעוד 6 שנים יקבל כ-20,000-26,000 ₪. ניתן לפנות לחברות השמה בהייטק או לחפש משרות בצורה עצמאית. לסקירה על אפשרויות התעסוקה בתחום ההייטק באתר ג'ובנט.

לסיכום, עולם ההיי טק הולך ומתפתח בקצב מהיר, ואם התחום מעניין אתכם בהחלט משתלם להשתלב באחד ממסלולי הלימוד הרבים והמגוונים המוצעים בו. זכרו את השיקולים שיש לקחת בחשבון הן מבחינת הזמן שתרצו להשקיע, והן מבחינת הכסף ויוקרת מוסד הלימוד. אל תשכחו כי ניסיון בתחום הוא קרש קפיצה משמעותי בעולם ההיי טק ומהווה יתרון בין הבוגרים הרבים. בכל מקרה, שיהיה בהצלחה!

 

 

המאמר נכתב באדיבות אתר הדרושים ג'ובנט

 

 


 

טיפים ומאמרים נוספים שתרצו לקרוא:

חיפוש עבודה בדיסקרטיות   למה לא כדאי להתפזר בחיפוש עבודה   
 
 
 
 
 
קו''ח לכאן