נישה – השמה איכותית בתחומי הייטק, ביומד ופיננסים
 
 
המלץ לחבר:

רואים ולא נראים: למה אתם שולחים קורות חיים ולא מקבלים תגובה?!

אז סיימתם לעבור על מודעות דרושים הייטק או כל תחום אחר, שלחתם קורות חיים ועכשיו אתם מחכים. אם חיפשתם עבודה בתקופה האחרונה, ברור שנתקלתם בתופעה הזו. להבדיל מבעבר, רוב מחפשי העבודה היום חשים שעיקר הקושי במציאת העבודה צץ כבר בצעד הראשון שהם עושים: הם שולחים קורות חיים, מקווים לטוב ו... מקווים ומקווים וממשיכים לקוות וכלום לא קורה. למה הכוונה ב"כלום לא קורה"? התשובה היא שהם לא מקבלים שום תגובה, ממש רואים ולא נראים! שולחים קורות חיים בקצב הולך ועולה, והצד השני שמקבל אותם ממשיך להתעלם.

אז למה זה קורה?

התשובה מתחלקת לשני חלקים חשובים: חלק מהסיבות לחוסר התגובה טמון במחפשי העבודה עצמם - בתהליך החיפוש שלהם, באופן שבו הם מחפשים ובאמצעים שהם משתמשים בהם בכדי להציג את עצמם. חיפוש עבודה מתמשך ושליחת קורות חיים שלא יוצרים זימונים לראיונות אמורים להדליק נורה אדומה! יתכן שיש בעיה כלשהי בקורות החיים. ייתכן שפונים למשרות לא מתאימות, ובמילים אחרות יכול מאוד להיות שמשהו בחיפוש שגוי. תיקון של תהליך החיפוש יוביל לשינוי וגם סוף כל סוף לתגובות.

החלק השני טמון בצד השני של המטבע - אצל המעסיקים, אלה שמחפשים עובדים חדשים, מפרסמים משרות ובשורה התחתונה, כך נראה למועמדים, הם רק בונים לעצמם אוסף של קורות חיים, אבל לא פונים לאף מועמד.

אז זהו שזה לא נכון. מעסיקים וחברות השמה מפרסמים משרות כי הם אכן מעוניינים במועמדים. אבל, יש לא מעט סיבות שנסתרות מעיני מחפשי העבודה הגורמות לכך שהם שולחים קורות חיים, אבל לא מקבלים אף תגובה.

למה זה קורה? מדוע מעסיק עשוי לפרסם משרה ואחרי זה לא להגיב לקורות החיים שלכם? יש לא מעט גורמים שעשויים להיות אחראים לכך, לא כולם קשורים אליכם, המועמדים. בעצם, חלק מהגורמים כל כך לא תלויים בכם, שאין לכם מושג עד כמה המודעות לקיומם עשויה להחזיר לכם קצת מהביטחון העצמי!

אז מה דעתכם? האם אתם רואים ובלתי נראים? ממש לא! אם אתם שולחים קורות חיים למשרה ולא מקבלים תשובה, הבינו שיש סיכוי גבוה מאוד לכך שאחד מהגורמים המצוינים פה בהמשך אחראי למצב הזה:

  • שלחתם קורות חיים, אתם בטוחים שאתם מתאימים במאת האחוזים, התלהבתם, השקעתם ועכשיו אתם מחכים. יכול להיות שתמשיכו לקוות ולחכות לנצח! למה? לא בגלל שאתם לא מתאימים. פשוט בגלל שהמשרה כבר נסגרה, אבל מישהו שכח להפסיק לפרסם אותה...

  • בחרתם בקפידה את המשרה, טרחתם לוודא שאתם אכן מתאימים לכל דרישותיה, שלחתם קורות חיים ו... שום תגובה! יכול להיות שאתם בעצם לא מתאימים? לא בהכרח. למרות שנראה לכם שאתם מתאימים למשרה ולמרות שאתם בעצם אכן כאלה, תמיד יש סיכוי שעוד מועמדים יפנו אליה. כן, גם כשאתם מתאימים, יש מצב שמישהו אחר יתאים עוד יותר מכם. כשיש יותר היצע מביקוש, יש סיכוי גבוה שמעסיקים יבררו בקפידה רבה יותר את המועמדים המוזמנים לראיונות.

  • אתם אולי כן מתאימים למשרה, אבל רבים מהפונים ממש לא. מחלקות הגיוס כיום קורסות מעומס ומכמויות בלתי נדלות של קורות חיים. רוב קורות החיים אינם מתאימים לדרישות המשרה והמגייסים משקיעים זמן רב בסינונים, מיונים וראיונות טלפונים. בשורה התחתונה - ככל שיותר מחפשי עבודה מגמישים את שליחת קורות החיים שלהם, כך לכם יהיה קשה יותר להשיג את תשומת הלב של המגייסים, אפילו ולמרות שאתם דווקא מאוד מתאימים למשרה. כן, יש סיכוי גבוה לכך שקורות החיים שלכם פשוט טבעו בים קורות החיים בתיבת המייל של המעסיק.

  • מצאתם משרה והייתם בטוחים שאתם מתאימים? יכול להיות... אבל, יכול גם להיות שהמעסיק לא חושב כך. למה זה קורה? כי לא כל דרישות המשרה מתפרסמות מחוץ לארגון! יש שלל של פרמטרים, תנאים והגבלות שמתחבאים מאחורי כל משרה. כשאתם קוראים הגדרת משרה, אתם נחשפים רק למה שהמעסיק החליט לפרסם אודותיה. אבל! הבינו שיש אינספור של פרטים שלא מתפרסמים, כי לא רוצים לפרסם או כי אסור לעשות זאת מבחינה חוקית, אבל הם בהחלט משתתפים בעלי משקל בתהליך סינון קורות החיים. רוצים רמזים? גיל, יחידה צבאית, שנת עליה, מין, שפת אם, שנות ניסיון, ציפיות שכר... כל אלו הם משתנים שעשויים לסנן מאחורי הקלעים.

  • תזמון לא נכון - יכול להיות שגיליתם את המשרה באיחור? גם אם שלחתם קורות חיים באיחור של שבוע מזמן פרסומה, יתכן שפספסתם את הרכבת ועלו עליה כבר מועמדים אחרים.
  • המשרה הוקפאה או בוטלה - אז נכון שפורסמה משרה, אבל יומיים לאחר מכן מישהו הבין שאין תקן והיא הוקפאה. לחילופין אולי החליטו לקדם עובד מבפנים ואולי הוחלט לחכות עם הגיוס הזה ולגייס קודם כל ר"צ ורק לאחריו את התוכניתן.

 

אתם מבינים? מה שידוע ושרואים בתוך הארגון, לא רואים מבחוץ. דאגו לשלוט על כל הפרמטרים התלויים בכם ותמיד זכרו שיש דברים שרואים מכאן ולא רואים משם...

מחפשים עבודה? בדקו את לוחות המשרות שלנו: 

טיפים ומאמרים נוספים שתרצו לקרוא:

חיפוש עבודה בדיסקרטיות   למה לא כדאי להתפזר בחיפוש עבודה   

 

נושאים מעניינים נוספים:

 
 
 
 
 
קו''ח לכאן