נישה – השמה איכותית בתחומי הייטק, ביומד ופיננסים
 
 
המלץ לחבר:

"עבדי ההייטק" מודל 2014

יסלחו לי כל ההייטקיסטים החרוצים, משכימי הקום. הקטע הבא מתאר אוכלוסיה מזן אחר ומתייחס  רק לחלק מסויים  של עובדי הסטארט אפ בעידן החדש.

יש לי חוק לגבי פגישות במרכז הארץ: לא לפני 11 בבוקר. בחישוב שלי, אם אני יוצאת מחיפה בסביבות 9:30-10:00, אני מצליחה לרוב לדלג על פקקי האימה של הבוקר ולהגיע בנוחות להרצליה פיתוח/רמת החייל.

ב 11 בבוקר הייתי מצפה למצוא חנייה עמוסה ברכבי חברה, אך לרוב בשעה זו בה מרבית עובדי מדינת ישראל בחצי יום העבודה שלהם, חלק מאנשי תעשיית הסטארט אפים עדיין מתהפכים במיטתם או גומעים קילומטרים בפעילות ספורטיבית כלשהי.

אני נכנסת למשרדי החברה ונתקלת באשת הקבלה החביבה. האחרונה בקושי מרימה את המבט מהמסך וברור, שאני מפריעה לה בפעילות חברתית כלשהי ברשת. היא מכוונת אותי בנימוס למטבח (עברו הזמנים בהם הציעו לי קפה).  

עת אני מתהלכת במסדרון המוביל למטבח, שעל קירותיו הודבקו משפטי השראה  ( "Find a job you love and you will never work a day in your life"),  אני מנסה לדמיין איזה תפקיד מוטל על כתפיה  של הבחורה החרוצה, שפוקדת ראשונה את משרדי החברה למעט לחייך בנימוס לאלו העוברים בדרכה לקיוביק הפרטי שלהם ולא יכולה שלא לחשוב, שאותי היו מאשפזים במוסד סגור אחרי שבוע עבודה כזה.

לאחר שהכנתי לעצמי קפה שווה בחינם (אני כבר מתחרטת על הקפה, שקניתי לעצמי בבוקר), אני מספיקה לבדוק את ארונות המטבח (לטובת סקר פינוקיי עובדי ההייטק) ולפעמים אף מתכבדת עצמאית בעוגיה או אפיפית אותן אני דואגת להחליק במורד הגרון עת הפגישה שלי מגיעה למטבח.

הפגישה שלי הגיעה ! לאחר סקירת צו האופנה של הדמות, הניצבת לפני ושיחת נימוסין קצרה הכוללת לרוב את המשפט :כמה טוב לראות את הפנים מאחורי הקול"  אני מקבלת הצעה מפתה לסיור מודרך במשרדי החברה  "תראי כמה אנו משקיעים בעובדים שלנו" .

הסיור מתחיל ולעיני נגלים הקיוביקים הכמעט שוממים....אני נשאבת לוואקום של עשרות מטרים רבועים, שעוצבו בקפידה על חשבון המשקיעים בסגנון רטרו /עכשווי לטובת נוחותם של כוכבי ההייטק, שחייבים לנום את שנת היופי כדי שיוכלו להתרכז בעבודתם...לכשיגיעו אליה.

בהנחה, שבשלב כלשהו לקראת הצהריים אנשים מתחילים למלא את המשרד...מתחילות לרוץ התוכניות לצהריים...מאיפה מזמינים או להיכן יוצאים לאכול.

אחרי שעתיים של עבודה מאומצת הגיעה העת לצאת למסעדה (המהנדסים כמו כולנו צועדים על קיבתם).

לאחר שסיימו לאכול, לא פשוט לחזור לעבוד על קיבה מלאה ובדיוק לשם כך לא מעט משרדי הייטק מצויידים במתקני פעילות לשעות הפנאי דוגמת פינג פונג שולחן, עמדת משחקי מחשב ואף פינות התרגעות הכוללות ספות או פופים למנוחת העמל.

בחישוב הפשוט שלי,  בסביבות השעה 15:00 מתחילה עבודה רציפה באופן יחסי הכוללת רק הפרעות קלאסיות, שיצר העידן המתקדם שלנו : התעדכנויות בפייסבוק והתכתבויות באינספור קבוצות וואטסאפ.

בניגוד להייטק של פעם, שהתגאה בשעות עבודה ארוכות עד הלילה, בזמנים של היום מאמינים ב “WORK LIFE BALANCE”  ולכן בשעה שש בערב  משרדי החברה מתחילים להתרוקן לאחר יום עבודה ארוך של שלוש-ארבע שעות בממוצע (אחרי ששיחקנו ונחנו בעבודה, צריך להשאיר פנאי גם למשפחה/חברים ופעילויות חיים אחרות).

בפגישות עם מנהלי הגיוס והמנהלים הטכניים כולם מבכים את היצע המהנדסים בשוק וטוענים, שהם עמוסים ולא מצליחים להשתלט על העבודה.

יש לחברות עשרות משרות פתוחות אבל אלו, שאמורים כבר לעבוד (ומשתמע, שאמורים לעשות זאת ביעילות ובלחץ) ,  מגיעים לעבודה בשעות הבוקר המאוחרות, יוצאים להפסקות צהריים ארוכות ואת הזמן המועט, שנותר להם לעבוד הם מעבירים במשחק פינג פונג או התרגעות בפינת הקפה תוך שיטוט בפייסבוק והתכתבויות אישיות.

בטוחני, שגם המוכשרים ביותר יסבלו מהפרעות קשב וריכוז בתנאי עבודה כאלו  כי מי מסוגל לעבוד כשיש כל כך הרבה פינוקים לגיטימיים בסביבה ?!

השבוע ראיינתי מנהל בכיר, שסיפר לי בלחש כי נשבר לו מתרבות העבודה בחברה שלו ואפילו המנכ"ל בישיבות מעביר את רוב הזמן במשחק ה "CANDY CRUSH". בשיחה עם מנהלת משאבי אנוש מחברת סטארט אפ אחרת התבקשתי לאתר לחברה, אנשים, שיש להם תרבות עבודה שתשפיע לטובה על עובדי החברה, ששכחו, שבאים לעבודה כדי לעבוד.

בדרכי חזרה למשרד שלי בחיפה (המאוייש עד אפס מקום מהשעה 7 בבוקר), אני מגיעה למסקנה המתבקשת:  

אולי דווקא אלו, שנשארו באותו יום בבית ולא פקדו את הקיוביק המפנק שלהם בחברת ההייטק ההיא, החליטו שצריך יום אחד בשבוע...לעבוד.


מאת אורלי מיליצר - מנהלת סניף 'נישה צפון' –  בעלת 13 שנות ניסיון בתחום השמה בהיי טק


לצפייה במשרות דרושים הייטק:

 

לחיפוש משרות ע"פ חברות הייטק

 


 

טיפים ומאמרים נוספים שתרצו לקרוא:

חיפוש עבודה בדיסקרטיות   למה לא כדאי להתפזר בחיפוש עבודה   


 

 
 
 
 
 
קו''ח לכאן