נישה – השמה איכותית בתחומי הייטק, ביומד ופיננסים
 
 
המלץ לחבר:

מדריך רילוקיישן לעבודה בהייטק בחו"ל

עולם ההייטק היה ויישאר אחד המפתים והמבוקשים ביותר בישראל. מדוע זה כך? משום המשכורות הטובות, התנאים המעולים, האתגר הגדול ומעל לכל – שלל האפשרויות התעסוקתיות שנפתחות בפני כל עובד. וכאשר מדברים על אפשרויות תעסוקתיות בעולם ההייטק, רילוקיישן הוא אחד העיקריים שבהם: המעבר לעבודה בארץ אחרת.

על פי נתונים שנאספו בשנים האחרונות, חברות הייטק רבות מפרסמות משרות הייטק המיועדות לחו"ל ובמספרים: בשנת 2011 לבדה נהנו 5,000 עובדים מהצ'ופר הנחשק. אבל זה לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע: משרת היי-טק היא אחת הקשות והתובעניות ביותר בעולם. המעבר עצמו וההסתגלות למקום חדש ולשפה חדשה, לא קלים גם הם. המרחק מהבית עושה את שלו ללא ספק, כבר לאחר מספר חודשים – ולכל זה חשוב להוסיף ציפיות ודרישות תובעניות מהמעסיק החדש.

מדריך זה יאפשר לך להתכונן כמו שצריך לקראת רילוקיישן לעבודה בחו"ל ולהחליט האם זהו הצעד הנכון עבורך, כעת ובכלל.


המקומות המבוקשים לרילוקיישן - ותקופת ההסתגלות אליהם

לא נחדש לך יותר מידי אם נספר כי רילוקיישן לארה"ב הוא המבוקש ביותר. בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, ניו יורק נחשבת לעיר המועדפת מבחינת הישראלים לרילוקיישן, וזאת על פני ערים גדולות אחרות דוגמת לוס אנג'לס. לונדון ניצבת במקום השני ברשימה העולמית, ואחריה פריז. גם אוסטרליה וקנדה נחשבות ליעדים מועדפים בקרב ישראלים עובדי הייטק.

בהקשר זה, כדאי לקחת בחשבון כי ישנן היום שלל חברות הייטק בחו"ל שמציעות אפשרויות עבודה בחו"ל גם באזורים אשר בעבר נחשבו לבלתי אפשריים מבחינת רילוקיישן בתחום ההייטק: סינגפור, סקנדינביה, הודו, יפן, סין ועוד.

עם זאת, אלו מקומות קשים יותר מבחינת התאקלמות. בכל רילוקיישן חשוב לקחת בחשבון גם את האווירה והתרבות במקום החדש, את המרחק מישראל (כלומר המרחק מהמשפחה שנשארת מאוחר, בארץ) וגם את ההטבות והעזרה שמעניק המעסיק לעובד כדי להקל על תהליך המעבר.

ההטבות הנהוגות בעולם ההייטק הן:

  • נסיעה מקדימה להכרות עם האזור וארגון ראשוני
  • תשלום שכר הדירה של העובד
  • כיסוי הוצאות החינוך של הילדים (במקרה של עובד אשר טס עם משפחתו)
  • ליווי של עורך דין מנוסה שמטפל בסידור ענייני הויזה 
  • שילוח הציוד לחו"ל
  • הענקת כרטיסי טיסה תקופתיים לביקורי מולדת.

חשוב לוודא זאת לפני החתימה על חוזה עבודה ורילוקיישן, במטרה להקל על המעבר ולהשלימו בצורה הטובה ביותר.


דרושים רילוקיישן להייטק – אילו עובדים שולחות החברות?

בניגוד למשרות דרושים הייטק בארץ, לרילוקיישן בחו"ל לא תמיד יישלחו דווקא העובדים המצטיינים והמומחים ביותר: לעיתים יזכו בצ'ופר מתכנתים או מהנדסים על פי נתוניהם האישיים ולאו דווקא על פי יכולותיהם בעבודה. השמה בהייטק לחו"ל עובדת אחרת.

כיום, חברות היי-טק מעדיפות לשלוח לחו"ל מתכנת רווק – בכדי להקל על החברה את הנטל הכלכלי וגם כדי להעלות את הסיכויים להתאקלמות קלה במדינת היעד. עובד עם משפחה או כזה שמחזיק בכישורים חברתיים לא גבוהים במיוחד, יישאר ככל הנראה בארץ.


משרות הייטק בחו"ל: המקומות המשתלמים ביותר

כאשר אדם מתכנן רילוקיישן לחו"ל, הוא בוודאי מסתכל על תנאי ההעסקה הצפויים לו, ובראש ובראשונה על המשכורת שמחכה לו במקום החדש. ככלל, המשכורות עבור הצעות עבודה רילוקיישן בחו"ל הן גבוהות מאלו הנהוגות בישראל בעשרה עד 20 אחוזים. אבל זה לא הנתון היחיד שכדאי לשים לב אליו.

כפי שלימדה אותנו המחאה החברתית, ליוקר המחייה יש תפקיד מכריע בחיינו. מן הסתם, יוקר המחייה במרכז מנהטן יהיה גבוה פי כמה מאשר בהודו או בסינגפור. בניו יורק, למשל, צפויים להישאר בידך כ-20% מהמשכורת בסוף החודש, כאשר בהודו הסכום שיישאר בידך יכול להגיע גם ליותר מ-50%. קח זאת בחשבון.


ביטוחים וזכויות עובדים

כאשר אתה מגיע למדינה חדשה, גם החוקים חדשים. אם ניקח שוב את ארה"ב כדוגמא, הרי שביטוח הבריאות בה מתבסס בעיקרו על פוליסות פרטיות, בעלות של 100 דולרים ויותר בכל חודש. פנסיה לעובד נחשבת כחובה רק בחברות בהן יש יותר מ-50 עובדים. וזהו רק קצה הקרחון.

מצד שני, גם לעניינך בארץ כדאי שתדאג. זה שאתה יוצא לחו"ל לא פוטר אותך מתשלום דמי הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות, כל עוד לא עברו שנתיים מיום יציאתך לחו"ל. גם לאחר מכן תצטרך לדאוג לכך שתבצע 'ניתוק תושבות לצורכי מס' – אחרת אתה עלול למצוא את עצמך חסר זכויות, כאשר תחזור לארץ.

בעניין זה, יש לנו שלוש עצות בשבילך:

  1. ראשית, פנה לביטוח הלאומי עוד לפני הנסיעה והגע עם אנשיו להסדר מיוחד המיועד לתושבי ישראל אשר מתכננים שהות ארוכה בחו"ל (תוכל לבדוק עוד על הנושא באתר המוסד לביטוח לאומי).
  2. שנית, התייעץ בנושא עם יועץ מס או רואה חשבון מוסמך, כדי להבין מה עליך לעשות.
  3. שלישית: ברר לגבי ביטוח בריאות מיוחד למי שמבצע רילוקיישן לחו"ל. גם התייעצות עם חברות  השמה בהייטק המתמחות ברילוקיישן תוכל לעזור.


גם החזרה לישראל אינה פשוטה

אנשים שחוזרים מטיול ארוך בחו"ל מספרים על 'הלם תרבות' ועל הקושי שבהסתגלות מחדש לתרבות הישראלית. כל זה מקבל משנה תוקף עבור מי שעבד תקופה ארוכה בחו"ל והסתגל גם להרגלי העבודה מעבר לים.

גם עבור החברות מדובר בעניין לא פשוט. רבות מהן נוטות לפתח חשדנות כלפי אדם שביצע רילוקיישן מממושך בחו"ל, ולא ממהרות לקלוט אותו לעבודה, גם עם ביצע את אותו תפקיד ממש. כאן תצטרך להתאזר בסבלנות ולהמתין – ההצעות כבר יגיעו.

 

חזרתם ארצה ומחפשים עבודה? בדקו את לוחות המשרות שלנו:

 

בטח יעניין אותך גם

 

חיפוש עבודה בדיסקרטיות   למה לא כדאי להתפזר בחיפוש עבודה 
 
 
 
 
 
קו''ח לכאן