נישה – השמה איכותית בתחומי הייטק, ביומד ופיננסים
 
 
המלץ לחבר:

היכן נעלמו כל מהנדסי התוכנה הטובים???

מאת אורלי מיליצר - מנהלת סניף 'נישה צפון':

לא סתם עמודי דרוש מהנדס תוכנה מלאים במשרות. חברות ההייטק השונות צמאות לגייס מהנדסי תוכנה איכותיים לשורותיהם.

החברות נמצאות במרדף  מתמיד אחר המועמדים ולא תמיד לחברות ההשמה יש את הפתרון המיידי, פשוט כי יש מחסור אמיתי במועמדים איכותיים בתחום. באופן אובייקטיבי אפשר לומר בוודאות, שבישראל של היום קשה לגייס מהנדסי תוכנה מצטיינים - בעלי רקורד הצטיינות אקדמי או מהנדסים מוכשרים בעלי ניסיון מקצועי בחברות טובות.

ב 'קבוצת נישה' אנחנו מתמודדים כמעט מידי יום עם הנושא: חברות פשוט למדו לסנן טוב יותר את המועמדים שמגיעים אליהם - הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אישיותית. בעבר חברות הסכימו להתפשר בצד הטכני או האישיותי , אך היום הן למדו שהצלחתן מבוססת על המשאב האנושי. ברגע, ש"יוצא" מועמד ראוי לשוק סביר להניח שתוך ימים ספורים הוא יזוהה כמועמד פוטנציאלי לגיוס ע"י מספר רב של חברות.

אפשרות נוספת היא איכותו של הקשר האישי-  לעיתים קרובות מועמד יפנה באופן ממוקד  לחברה מסוימת דרך מכרים. עוד אפשרות היא שמועמד יתעניין בתחום טכנולוגי מסוים ובסוג מסוים של חברות.  אפשרות זו מצמצמת את אפשרויות הבחירה עבורו ומנגד לכל חברה הסתברות גבוהה יותר לגייסו לשורותיה.

הבחירה של המועמד בחברה זו או אחרת תלויה במספר גורמים וכמובן תלויה גם באופיו. בהינתן מספר אופציות דומות מבחינת התפקיד והחברה, סביר להניח, שהמועמד יבחר בחברה שתתן הצעת שכר גבוהה יותר ואופציה יותר סבירה היא, שבחירתו הראשונה תהיה בחברה בה כבר יש לו קשרים קודמים.

מועמדים טובים כיום מעוניינים להשתלב בחברות בהן יוכלו לתרום באופן משמעותי. יש לא מעט מועמדים שמעוניינים להשתלב אך ורק בחברות סטארט אפ קטנות בהן מפתחים מוצר מאפס ובה המועמדים יכולים להרגיש שותפות ולהיות בעלי השפעה בבחירות טכנולוגיות ובנוסף להימנות בצוות שמוביל את החברה.

כיום חברות למדו לשמור על הנכסים שלהן. אם בעבר כשמהנדס תוכנה היה מודיע על התפטרותו החברה לא תמיד ניסתה לשכנע אותו להישאר , אז המצב היום הוא שהחברה משקיעה מאמצים רבים לוודא, שה"כוכבים" שלה מרוצים מכל הבחינות , גם מבחינה כספית, גם מבחינה חברותית וגם מבחינה טכנולוגית.

אצלנו ב 'קבוצת נישה' אנחנו רואים יותר ויותר מקרים בהם מועמד חותם על טפסי עזיבה וכעבור כמה ימים חוזר בו כי החברה הצליחה לשכנע אותו להישאר.

במקרה של מועמדים שעובדים אצל חברות הייטק הנחשבות ל"כלוב זהב" חברות ההשמה - אפילו חברות השמה בהייטק - לרוב  לא יוכלו לתת הצעה טובה יותר ב"חוץ". אותם מועמדים פיתחו קשרים חזקים ורשת החברתית איתנה סביבם . הם עובדים במקום עבודה שכבר מכיר ומעריך את כישוריהם . הם נהנים מתנאים מצוינים ונוחות שבאה לידי ביטוי גם בשעות העבודה וגם בהתחשבות מצד החברה בנושאי חופשות וימי מחלה.

מועמד טוב מודע לכישוריו, ולכן סביר להניח שהוא עובד בחברה טובה, בתפקיד מאתגר ונהנה מתנאים מצוינים. במצב כזה, הסיכוי שיפנה לחיפוש עבודה יזום הוא קטן מאוד והסיכוי לשכנע אותו לחפש או להתראיין לתפקיד חדש נמוך אף יותר. 

 

המקרים בהם מועמד איכותי וטוב יפנה לחיפוש עבודה:

  1. החברה / מחלקה נסגרת ולא מוצאים עבורו תפקיד אחר.
  2. יחסיו עם המנהל/הנהלה עלו על שרטון
  3. התפקיד הפסיק לאתגר אותו טכנולוגית ואין אופציות מעניינות יותר בחברה.
  4. מעבר מגורים.
  5. מועמד שמעוניין לעשות שינוי עקב מיצוי
  6. עבד הרבה שנים בחברה גדולה ורוצה לעבור לסטארט אפ
  7. מעוניין להתקדם לתפקיד ניהולי או תפקיד המשלב עבודה מול לקוחות והחברה לא קיימת האפשרות.
  8. גורמים חזקים משפיעים קולגות /מנהלים וחברים שמנסים לשכנע אותו לעבור לעבודה חדשה יחד איתם – נקודה זו לרוב שכיחה יותר , אך במקרה כזה מועמד אינו מחפש עבודה בצורה פעילה אלא פונה לאותה הצעה שקיבל. 

  

אוכלוסיית משוחררי היחידות הטכנולוגיות אטרקטיבית מאוד, אם כי בעייתית עבור חברות ההשמה. פעמים רבות מועמדים טובים משוחררי יחידות אלו מאותרים ע"י יוצאי היחידה שלהם וברגע שהם יוצאים לשוק כבר יש להם מס' הצעות.

חברות השמה פועלות במרץ כדי להשיג מועמדים טובים בשיטות פרסום שונות, NETWORKING ופנייה יזומה למעומדים שמכירים במטרה להציע להם משרות אטרקטיביות עבור חבריהם ואולי גם עבורם.

אין קסמים בתחום ההשמה ואיתור המועמדים מצריך שעות ארוכות של חיפוש מועמדים, התקשרות עם מועמדים פוטנציאליים ומעקב רצוף כל זאת על מנת שישלחו את קורות חייהם ויסכימו להיכנס לתהליך מול החברות השונות. 

 

מחפשים עבודה? בדקו את לוחות המשרות שלנו:


 

טיפים ומאמרים נוספים שתרצו לקרוא:

חיפוש עבודה בדיסקרטיות   למה לא כדאי להתפזר בחיפוש עבודה   
 
 
 
 
 
קו''ח לכאן