נישה – השמה איכותית בתחומי הייטק, ביומד ופיננסים
 
 
המלץ לחבר:

איך להתכונן לראיון עבודה

כבר כתבו מאות אלפי פעמים שאין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני. אין נכון מזה בהקשר של ראיונות עבודה. כמועמדים המגיעים לראיון עבודה, אתם נבחנים ונבדקים ונמדדים החל משלב שיחת הטלפון לקביעת מועד הראיון וכלה בצאתכם ממנו. כן, גם בזמן ההמתנה לראיון יש מי שיתצפת עליכם וגם כשתכינו לעצמיכם קפה ויהיה אפילו זה שלא יתרשם מכם בלשון המעטה רק מכיוון שיצאתם ממשרדו והשארתם לו על השולחן את אותה כוס קפה משומשת... 

 

במילים אחרות, בכל שלב ושלב במפגש שבין המועמד למעסיק ובין המרואיין למראיין יש לכם אלפי הזדמנויות להרשים, למצוא חן ולהלהיב או ש...בדיוק להיפך!

אז איך עושים את זה? איך מנצלים את מחצית השעה הזו (פלוס-מינוס) כמה שיותר נכון, כמה שיותר טוב? אז איך להתכונן לראיון עבודה?

 

הנה עשרה טיפים לראיון עבודה מנצח:

 

1. הגיעו בזמן!! זה נכון שיש פקקים, וזה נכון שמדובר בדיוק בשעת הלחץ וגם נכון מאוד שבפארק התעשייה הזה באמצע יום עבודה אין שום חניה לרפואה אבל, אל תגיעו באיחור! שימו לב לשעה המדויקת בה קבעתם והגיעו בזמן. הכוונה להגיע בזמן תקפה גם למצבים הפוכים. אל תגיעו לראיון העבודה מחצית השעה מוקדם מידי. לא תמיד המראיין יהיה נוכח כבר במשרד, לעיתים הוא יהיה בהפסקת צהריים, בין הביס השני לשלישי כשיודיעו לו שהגעתם...  לעיתים יהיה בישיבה שתתאחר ותתמשך. אל תשימו אותו במקום לא נעים. אם יש צורך בכך, עדיף להמתין באוטו או בבית קפה קטן ליד המשרד ולהיכנס אליו רק 5-10 דקות מוקדם יותר, לא יותר מזה!

 

2. בצעו עבודת הכנה יסודית- לא כדאי לגשת לראיון, ולא משנה לאיזה תפקיד מבלי לערוך מחקר מקדים על החברה, מצבה, מי המתחרים שלה, כמה זמן קיימת, מה היא מפתחת או איזה שירותים היא מציעה. כדאי גם לאסוף מידע על התפקיד המדובר ואפילו על המראיין שלכם.

 

3. הביעו התלהבות ועניין בתפקיד! ראיון עבודה איננו משחק של חיזור שבו המעסיק מחזר ואתם משחקים את הקשים להשגה. כל מעסיק ישמח לקבל לשורותיו עובדים שהתפקיד הספציפי הזה מאתגר, מושך ומדליק אותם. דאגו להעביר את המסר שהמשרה מאוד מעניינת אתכם ושאתם מעוניינים להמשיך בתהליך לשלבים הבאים.

 

4. היו חיוביים! הימנעו מגישה שלילית, אל תדברו סרה על מעסיקים קודמים, אל תחלקו מידע פנימי של מקומות עבודה אחרים. אל תתלוננו לא על מנהלים ולא על קולגות ואל תפילו אשמה על אחרים. ולא! אל תתנו לשאלות כדוגמת סיבת עזיבת מקום העבודה האחרון או איך היו היחסים ביניכם לבין המנהל הישיר שלכם להשפיע עליכם לפתוח את תיבת הפנדורה שלכם. אלה שאלות שתשובות דיפלומטיות יפות להן. הימנעו מכניסה לנושאים בעלי אופי שלילי המשאירים טעם לא טוב ועלולים להשפיע על סך הרושם שתשאירו בראיון.

 

5. הישירו מבט למראיין. זה נשמע טיפ מוזר, אבל הוא טיפ בסיסי וחשוב מאין כמוהו! כל ראיון הוא דו-שיח בין שני אנשים. מועמדים רבים מתרגשים בראיונות, לוקים בהתקף חרדה או אפילו סתם מתביישים עד כדי כך שהם אינם מישירים מבט. הם עונים תוך כדי בהייה בנקודה עלומה בקצה החדר וכאילו "מתעלמים" מהמראיין. חוסר היכולת להביט בעיני המראיין יוצר רושם רע במיוחד. למראיין ידמה שהמועמד מסתיר ממנו משהו, שהוא אינו אמין ואולי שהוא פשוט חסר כישורים חברתיים בסיסיים.

 

6. תנו למראיין להוביל! במפגש הזה המראיין הוא בעל הדעה, הוא המוביל והוא המנהל את הראיון. לא משנה בן כמה הוא וגם לא כמה ניסיון נראה שיש לו. לא משנה גם עד כמה אתם בכירים וכמה ניסיון יש לכם. בעצם, גם לא משנה כמה פעמים אתם ישבתם בכסא המראיין... בראיון הזה אתם המרואיינים, אז אל תנסו לנהל את הראיון. זה רלבנטי, כמובן, גם לעניין השכר והתנאים. אל תזמו את העלאת הנושא הזה ותנו למראיין לעשות זאת בזמנו הוא. בינינו, אין סיכוי שהוא ישכח מזה...

 

7. התייחסו ברצינות לשאלה "יש לך שאלות?" זו ההזדמנות להעלות נושאים שעדיין לא עלו בראיון. אל תענו- "לא, על הכול כבר דיברנו". הכינו מראש מספר שאלות. גם אם המראיין מקצועי, לא יתכן שבסוף הראיון תדעו הכול כולל הכול על החברה ועל התפקיד. תמיד יש פרטים שכדאי לברר. שאלות חכמות יתנו תחושה של עניין מצידכם.

 

8. מינון נכון הוא שם המשחק! כשאתם נשאלים שאלה, זוהי לא שאלה אמריקאית. תשובות של "כן" או "לא" הן לא מה שהמשורר התכוון לקבל... ענו תשובות מפורטות אבל דעו גם מתי לעצור!

ענו ישר ולעניין. תשובות ארוכות ומשעממות ללא שורה תחתונה הן לא הדרך הנכונה לצלוח ראיון, אבל דרך מצוינת להרדים את המראיין ולגרום למחשבותיו לנדוד למחוזות רחוקים... היו קשובים לשפת הגוף של המראיין. האם הוא מפהק ברצף? הגיע הזמן לקצר את התשובה...

 

9. היזהרו משחצנות יתר- נכון, יש לכם המון ניסיון ורזומה מרשים. ונכון שבראיון צריך למכור ולשווק את עצמיכם. אבל, זכרו לא לעבור את הגבול הדק שיתייג אתכם כשחצנים.

 

10. אמרו תודה ואל תשכחו לעשות Follow Up. רוב המתחרים שלכם על אותה המשרה לא יעשו זאת...היו מנומסים והודו למראיין על הזמן שהשקיע בפגישה אתכם.

 

מחפשים עבודה? בדקו את לוחות המשרות שלנו:

 

 

בטח יעניין אותך גם
 

 

נושאים נוספים שיעניינו אתכם:

 
 
 
 
 
קו''ח לכאן